piątek, 12 sierpnia 2016

Gotowanie na parze


Gotowanie na parze polecane jest przez lekarzy i specjalistów żywienia jako jeden z najzdrowszych sposób przygotowywania posiłków. Zalecane jest nie tylko osobom będącym na diecie, czy to odchudzającej, czy zdrowotnej, ale wszystkim. Niektórzy jednak narzekają, że przygotowywane w ten sposób jedzenie nie ma wyrazistego smaku. Można jednak coś na to poradzić, trzeba tylko chcieć.

W przypadku gotowania w parowarze do wody nie można dodawać żadnych przypraw, należy więc posypać czy natrzeć nimi pokarmy. Jeśli jednak do gotowania wykorzystuje się sitko umieszczane na garnku, nic nie stoi na przeszkodzie, by do gotującej się wody dodać kostkę rosołową, mieszankę przypraw czy ziół. Na pewno sprawi to, że jedzenie będzie w jakimś stopniu bardziej aromatyczne.

Dobrym sposobem jest też przyprawianie posiłków już na talerzu. Jeśli dodatkowo komuś przeszkadza suchość np. mięsa czy warzyw, nic nie stoi na przeszkodzie, by skropić je oliwą czy polać roztopionym masełkiem, na przykład z dodatkiem czosnku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz